تنظیم موتورهای بدون گیربکس؛ «Roll Back» و مدیریت توقف کابین

در این مقاله به معرفی نکات و مراحل تنظیم موتورهای بدون گیربکس «Roll Back» و مدیریت توقف کابین از زبان آلروتو مانتونی، مدیر تولید موتور و الکترونیک مونتاناری می‌پردازیم.

تنظیم موتورهای بدون گیربکس

آلروتو مانتونی، مدیر تولید موتور و الکترونیک گروه مونتاناری – تنظیمات صحیح در سیستم آسانسور می‌تواند سبب کاهش صدا و لرزش و افزایش کیفیت حرکت شود. معمولاً این مشکلات از سیستم محرکه(موتور) نشئت می‌گیرد. اگر چه معمولاً چنین است؛ اما برای دستیابی به حداکثر کیفیت حرکت آسانسور باید عوامل دیگری مانند کیفیت تجهیزات کنترلی را نیز در نظر داشت. این مطلب با هدف کمک به راه اندازی باکیفیت و صحیح و تنظیم موتورهای بدون گیربکس به وسیله درایوها به دو موضوع مرتبط با آن یعنی «Roll Back» و توقف کابین می‌پردازد که از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده از سوی اپراتورهای آسانسور است.

«Roll Back»

«Roll Back» یکی از موذی‌ترین تنظیمات در سیستم‌های گیرلس است. در آسانسورهای با موتور دارای گیربکس، به دلیل وجود گیربکس کاهنده سرعت بین موتور و فلکه کششی، این اختلال بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. در موتورهای گیرلس هنگامی که ترمز موتور باز می‌شود، موتور باید ثابت و بی حرکت بماند. در این لحظه، فشار زیادی به درایو وارد می‌شود، زیرا باید گشتاور را در چند میلی ثانیه از صفر تا صددرصد تنظیم کند. در این شرایط، رعایت ترتیب راه اندازی صحیح نشان داده شده در شکل یک ضروری است.

«بسته شدن (وصل) کنتاکتور، تزریق جریان بازشدن ترمز، حرکت»

خطاهای معمول در این مرحله چیست؟

  •  اگر ترمز قبل از تزریق جریان به موتور و راهاندازی آن باز شود، یک حرکت ناگهانی و پرسرعت رخ می‌دهد.
  •  اگر موتور قبل از بازشدن کامل فک‌های ترمز راه اندازی شود، دوباره حرکت آسانسور با تکان شدید همراه خواهد بود.

چگونه باید راه اندازی را مدیریت کرد تا به حرکتی آرامتر و نرم‌تر رسید؟ لازم است تا فاصله زمانی بین هر مرحله به منظور تشخیص واضح آن‌ها تنظیم شود.

بسته شدن (وصل) کنتاکتور، تزریق جریان بازشدن ترمز، حرکت

بیشتر بخوانید:

 توقف کابین

خطاهایی که در بالا ذکر شد، در هنگام رسیدن کابین به تراز طبقات و توقف آن نیز ممکن است رخ دهد. این امر ناشی از یک توالی نادرست از مراحلی است که رسیدن کابین به کف طبقه را کنترل می‌کند؛ اما این توالی چگونه باید باشد؟

بیایید با ترتیب صحیح شروع کنیم.

 توقف کابین

a) قبل از اینکه کابین سیگنال توقف را دریافت کند، سرعت کارکرد سیستم باید به اندازه کافی آهسته باشد.

b) موتور باید به صورت الکتریکی توسط درایو متوقف شود.

c) ترمز موتور بسته شود.

d) درایو جریان را قطع کند.

e) کنتاکتور باید فقط زمانی باز (قطع) شود که جریان موتور I[A]=۰ باشد.

اگر توقف کابین با سرعتی به اندازه کافی آهسته انجام نشود، منجر به بروز خطا در هنگام رسیدن به کف طبقه خواهد شد و کف کابین هم تراز کف طبقه نخواهد بود. البته ماهیت این خطا بسته به میزان بار و جهت حرکت کابین متفاوت است. با حرکت به نقطه «b» موتور باید به صورت الکترونیکی و نه مکانیکی در تراز طبقه متوقف شود.

در این مرحله موتور توسط درایو ثابت می‌ماند و ترمز می‌تواند بسته شود. اگر این فرایند به درستی تنظیم نشود، با عملکرد ناگهانی ترمز مکانیکی، کابین با تکان و ضربه شدید متوقف می‌شود و کیفیت حرکت کاهش می‌یابد و هم ترازی کابین با طبقه تأمین نمی‌شود.

بنابراین مهم است مطمئن شوید که ترمز فقط زمانی بسته شود که موتور متوقف شده است.

یک ترفند

در حین کارکرد عادی می‌توانیم با قراردادن یک دیود در مدار بسته شدن ترمز که «دیود چرخ آزاد» خوانده می‌شود، بسته شدن نرم‌تری به دست آوریم. این کار از نویز سریع «TOC» جلوگیری می‌کند. البته در صورت لزوم، در مواقع توقف اضطراری می‌توان مدار را(کنتاکتور شماره ۲) با پل کردن دیود باز کرد تا از تأخیر جلوگیری شود. با توجه به نقطه «d» اگر درایو جریان را خیلی زود (قبل از بسته شدن ترمز) قطع کند، مسافران متوجه تکان‌های کابین خواهند شد.

دلیل دیگر با تأثیر مشابه مربوط به زمانی است که جریان موتور به طور آنی و نه با یک توالی ازپیش تعیین شده قطع شود و در نتیجه همچنان تکان‌ها و صداها رخ خواهد داد. در نهایت، کنتاکتور فقط زمانی باید باز(قطع) شود که جریان برابر با صفر باشد، زیرا اگر کنتاکتور درحالی که موتور هنوز برق دار است باز شود، صدایی شبیه صدای ترمز شنیده می‌شود. این صدا معمولاً به ترمزها نسبت داده می‌شود؛ اما در واقع ربطی به آنها ندارد.

 یک ترفند

منبع:

Gearless tuning: Roll Back and car stop management Lift Journal, September 2022

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بنر کیوان فراز
بنر نیکان
بنر اوج فراز
moradi trade
بنر کارالیفت
بنر mgm hydraulic
بنر تکساز آسانبر سمامی
بنر بازرگانی آراس
لیفتراک آرکا جم
مطالب اخیر
گروه صنعتی فاخر