چرا از حضور غریبه ها در آسانسور وحشت می کنیم؟

 رضوان خندان : احتمالا تا کنون در شرایطی قرار گرفته اید که در آسانسور از حضور غریبه ها معذب شده و احساس بدی دارید. این احساس تقریبا عمومی بوده و همه مردم در سراسر جهان آن را تجربه می کنند.

به طور معمول وقتی چند فرد غریبه در آسانسور در کنار هم قرار می گیرند، سکوت ناخوشایندی در فضا حاکم شده  و افراد به طور آشکار دچار  بی قراری شده و گاهی اضطراب خود را با سرگرم شدن به تلفن همراهشان کنترل می کنند.

روان شناسان طی مطالعات متعددی به بررسی این موضوع پرداخته دریافتند: بیشتر این حس به درک ذهنی افراد از فضای شخصی مربوط می شود. طی مطالعه ‌ای که توسط دانشگاه وروتسواف در لهستان انجام شد، از افراد مختلفی در سراسر جهان پرسیده شد که حضور فیزیکی یک غریبه در چه فاصله ‌ای برای آن ها ناراحت ‌کننده است. بسیاری از پاسخ دهندگان این فاصله را حدود یک متر تخمین زدند که ایجاد این فاصله در آسانسورهای عمومی تقریبا غیر ممکن است.

عامل دیگر ایجاد این حس ناراحتی از حضور در کنار غریبه ها در آسانسور، نبود یک برنامه اجتماعی برای این شرایط است. در واقع همه ما در طول زندگی روزمره خود با افراد غریبه تعامل داشته و در شرایط مختلفی مانند مصاحبه های کاری، قرار ملاقات با پزشک و … دقیقا نقش خود را درک کرده و بر این اساس رفتار می کنیم، اما وقتی با یک فرد غریبه در آسانسور رو به رو می شوید دقیقا نمی دانیم چه رفتاری مناسب است. به همین دلیل برخی افراد به زمین خیره شده و وانمود می کنند که کسی آنجا نیست.

در این میان روانشناسان توصیه می کنند، بهتر است در هنگام حضور افراد غریبه در آسانسور، با آن ها وارد مکالمه ای کوتاه شوید.

تحقیقات نشان می دهد: یک گفتگوی کوتاه ممکن است آنطور که انتظار دارید ناخوشایند نباشد و شرایط و فضای سرد محیط را شکسته و طرفین احساس آرامش و راحتی بیشتری کنند.

 

منبع: sciencefocus

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بنر کیوان فراز
بنر نیکان
بنر اوج فراز
moradi trade
بنر کارالیفت
بنر mgm hydraulic
بنر تکساز آسانبر سمامی
بنر بازرگانی آراس
لیفتراک آرکا جم
مطالب اخیر
گروه صنعتی فاخر