نکاتی که با رعایتش در آسانسور ایمن می‌مانید

در نتیجه استفاده از آسانسور به عنوان وسیله‌ای عمومی نیازمند رعایت نکاتی است که هم ایمنی خودمان را در زمان استفاده بالا می‌برد و هم استهلاک آسانسور را کمتر می‌کند.

سوار شدن در آسانسور به عنوان وسیله‌ای عمومی نیازمند رعایت نکات ایمنی استفاده از آسانسور است که هم ایمنی خودمان را در زمان استفاده بالا می‌برد و هم استهلاک آسانسور را کمتر می‌کند. در این مجال می‌خواهیم چند نکته مهم را در همین زمینه مرور کنیم. اعداد و ارقام در این باره رقم کمی را نشان نمی‌دهد، این وسیله کار راه‌ انداز در صدر حوادث ناگواری است که در مشهد به وقوع می‌پیوندد. به‌هرحال در وضعیتی که خیلی‌ها از بیماری‌های مختلف مثل قلب و عروق، آرتروز، دیسک کمر و… رنج می‌برند، طبیعی است که محیطی را برای زندگی و حتی کار انتخاب کنند که آسانسور داشته باشد.

قبل از ورود، وزنتان را جمع و تفریق کنید

لطفا از این تفکر بیرون بیایید که ادامه حرف‌ و حدیث‌های مهمانی را می‌توانید در فاصله سوارشدن به آسانسور از طبقه پنجم تا پارکینگ ادامه بدهید. کار اشتباهی است که در یک‌بار سوارشدن به آسانسوری با ظرفیت نهایت چهار نفر، ۹ نفری به‌ زور وارد کابین می‌شویم تا مبادا نکته‌ای از حرف‌هایمان برای یک نفر از قلم بیفتد!

حواسمان به تابلو روی دیواره آسانسور باشد که ظرفیت بار را مشخص کرده است. چرا فکر می‌کنیم با یک‌بار بیش از ظرفیت سوارشدن، برای آسانسور اتفاقی نمی‌افتد؟! حادثه خبر نمی‌کند. لطفا اگر به فکر خودمان نیستیم، سلامت دیگران را در نظر بگیریم. البته آن‌هایی هم که بی‌توجه به ظرفیت آسانسور تا سقف آن وسیله می‌چینند هم از این قاعده مستثنا نیستند. بنابراین سعی کنید با رعایت نکات ایمنی استفاده از آسانسور جزو این افراد نباشید!

آسانسور که وسیله اسباب‌کشی نیست. خیلی از آپارتمان‌ها و برج‌های مسکونی، تجاری یا اداری و درمانی یا آسانسور مخصوص حمل بار دارند یا ظرفیت کابین را سنگین‌تر گرفته‌اند. در غیر این صورت از حمل بار بیش‌ از اندازه با آسانسور جدا خودداری کنید. این کار جدا از زیر پا گذاشتن نکات ایمنی استفاده از آسانسور باعث تخریب‌ شدن این وسیله می‌شود که ممکن است در پی خرابی اتفاقاتی ناگوار برای آن‌هایی که سوار و پیاده می‌شوند بیفتد.

آسانسوربازی ممنوع!

برای اینکه بچه را از سر خودتان باز کنید تا راحت و طولانی با دوستتان تلفنی صحبت کنید، لطفا به فرزندتان پیشنهاد نکنید آسانسور بازی کند. البته خیلی از بزرگ‌تر‌ها هم دست‌ کمی از فرزندانشان ندارند. این افراد آسانسور بازی با فرزندانشان را نوعی بازی مهیج می‌دانند، به‌ ویژه اینکه آسانسور برایشان تازگی داشته باشد. بسیاری از کودکان از سر کنجکاوی علاقه شدیدی به فشردن دکمه‌های آسانسور دارند و در آن فضای کوچک تمایل دارند بپربپر‌های کودکانه کنند که باعث به‌هم‌خوردن تنظیمات آسانسور و نقص فنی آن می‌شود.

نکات ایمنی استفاده از آسانسور

کارشناسان حوزه ایمنی بار‌ها هشدار داده‌اند که کودکان نباید به‌ تنهایی سوار آسانسور شوند. خیلی وقت‌ها سر به‌ هوایی و شیطنت برخی بچه‌ها باعث شده است که بی‌محابا وارد کابین خرابی شوند که در طبقه‌شان هم‌تراز نشده است یا دردناک‌تر اینکه دستشان بین در آسانسور گیر گرده است. لطفا به کودکانتان آموزش بدهید زمانی می‌توانند سوار آسانسور شوند که تصویر خودشان را در آینه ببینند. توصیه می‌شود شما نیز درباره دلایل نصب آینه در آسانسور مطالعه کنید.

چند نکته فنی

بی‌گدار به آب نزنید. قبل از خرید آسانسور بهتر است به چند نکته توجه کنید؛ اینکه از یک شرکت معتبر خرید کنید و طبق ظرفیت و نوع کار، آسانسورتان را انتخاب کنید. پولداری شما دلیل خوبی نیست که آسانسور یک برج را برای یک آپارتمان شش‌ طبقه بخرید. لطفا قبل از خرید آسانسور به‌جای زرق وبرق و شکل‌ و شمایل به فکر استاندارد‌ها باشید.

نکات ایمنی استفاده از آسانسور

قطعا در مدتی که از کارکردن آسانسور می‌گذرد، خیلی پیش آمده است که همسایگان یک واحد مسکونی یا تجاری با مراجعه به مدیر ساختمان از مشکلات فنی آسانسور گله‌مند شوند و به‌دنبال پیگیری‌های مدیر، خیلی‌ها گوششان را به کری بزنند تا از زیر بار هزینه‌ها شانه خالی کنند. صدای نابهنجار از چاله آسانسور، سرعت پایین، غیرفعال‌بودن کلید اضطراری، هم‌ترازنبودن کف کابین با هر طبقه و… نمونه‌های مشابه در خرابی آسانسور‌ها به‌ شمار می‌رود که باید هرچه سریع‌تر رفع شود. البته خیلی‌ها بدون اینکه آسانسور ایرادی داشته باشد، بازدید دوره‌ای از سیستم فنی آسانسور را در برنامه کاری خود می‌گذارند که کاری شایسته و خوب و از جمله نکات ایمنی ااستفاده از آسانسور است.

استرس را از آسانسور دور کنیم

شخصی تعریف می‌کرد همسایه جوانمان از ترس خفگی در آسانسور در لابه‌لای صدای پرهیاهوی ساکنان ساختمان که با داد و فریادشان استرسش را بیشتر می‌کردند، جانش را از دست داد. اولش جا خوردم؛ اما وقتی بیشتر توضیح داد، متوجه شدم بنده‌ خدا در آسانسور گیر می‌کند و از ترس اینکه مبادا اکسیژن به او نرسد، سکته قلبی می‌کند. به‌تکرار، توصیه‌ها و نکات ایمنی استفاده از آسانسور را از زبان کارشناسان شنیده‌ایم.

دیواره‌های کابین آسانسور‌ها کاملا ایزوله نیستند، در نتیجه راه ورود و خروج هوا به دورن کابین باز است و اصلا در زمان محبوس‌شدن جای نگرانی ندارد که اکسیژن کم بیاورید. بهترین راه برای فرار از محبوس‌شدن در آسانسور این است که در شرایطی که ساختمان خالی از سکنه است یا حریق و زلزله‌ای رخ داده است، از آسانسور استفاده نکنیم. لطفا اگر خودتان یا کسی در آسانسور گیر کرد، قیل‌وقال نکنید. بگذارید آرامش برقرار شود.

نکات ایمنی استفاده از آسانسور

خونسردی‌تان را حفظ و دیگران را به آرامش دعوت کنید. زنگ اعلام اضطرار را بفشاریم و اگر کسی متوجه نشد، با نزدیک‌ترین فرد به آسانسور تماس بگیریم. لطفا در این موقعیت الکی شارژ گوشی‌تان را هدر ندهید. حواسمان به افراد محبوس‌شده‌ای که از بیماری خاصی رنج می‌برند، باشد. حتما علاوه بر آتش‌نشانی به اورژانس هم خبر بدهیم. به‌هیچ‌عنوان در را نشکنیم. اگر آسانسور بین طبقات ایستاد، کف کابین بنشینید و به‌هیچ‌عنوان برای خروج تلاش نکنید. خطر برق‌گرفتگی در این وضعیت خیلی زیاد است.

***
در ۶ ماه نخست امسال توسط آتش‌نشانی مشهد انجام شده است:
۴۰۱۱ نفر
تعداد نجات یافتگان از درون آسانسور
۲۸۳۵ مورد
تعداد عملیات محبوسی آسانسور

فوری فوتی

گاهی فاصله مرگ و زندگی این‌قدر کم است که نمی‌توان تا رسیدن نیرو‌های امدادی صبر کرد. مثلا در یک ساختمان چندطبقه آتش‌سوزی رخ می‌دهد و امکان خفگی افراد داخل کابین وجود دارد. در این وضعیت خاص باید دست‌ به‌ کار شد. ابتدا کلید اصلی برق را قطع کنید و بعد به پشت بام و اتاق کنترل آسانسور بروید.

زمانی که قسمت‌های رنگ‌ خورده سیم‌بکسل با قسمت‌های رنگ‌خورده پایه موتور گیربکس هم‌سطح باشد، یعنی کابین در تراز یکی از طبقات است. برای رسیدن به چنین وضعیتی با یک دست اهرم ترمز روی موتور گیربکس را فشار دهید و با دست دیگر فلکه دستی روی موتور را در جهتی بچرخانید که راحت‌تر می‌چرخد. اگر سرعت چرخش زیاد شد، با شل‌کردن اهرم ترمز سرعتش را کم کنید. تا رسیدن به وضعیت هم‌ترازشدن قسمت‌های رنگی سیم‌بکسل و قسمت‌های رنگی پایه موتور گیربکس، این کار را ادامه دهید و بعد اهرم ترمز را رها کنید تا کابین متوقف شود. حالا از سوراخ چاه موقعیت کابین را پیدا کرده و به آن طبقه بروید. با کلید اضطراری در را باز کنید و افراد حبس‌شده را نجات دهید.

حالا که با نکات ایمنی استفاده از آسانسور به خوبی آشنا شدید، احتمالا بیشتر به ضرورت رعایت این نکات پی می‌برید. همیشه سعی کنید هنگام استفاده از آسانسور به خوبی نکات مذکور را رعایت کنید تا سلامت شما و عزیزانتان حفظ شود.(شهرآرانیوز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بنر کیوان فراز
بنر نیکان
بنر اوج فراز
moradi trade
بنر کارالیفت
بنر mgm hydraulic
بنر تکساز آسانبر سمامی
بنر بازرگانی آراس
لیفتراک آرکا جم
مطالب اخیر
گروه صنعتی فاخر
    0
    آماده پرداخت
    محصولی انتخاب نکرده‌اید